Wychowanie dziecka bez matki

Dzieci to wulkany energii. Biegają, skaczą, wywracają i podkreślają się, znów wywracają a faktycznie w nieskończoność. Nieraz trudno sprawić je do ładu. I toż nie wszystko. Dzieci to również wizytówki rodziców. Jak sprawić, żeby swoje pociechy spędzały aktywnie czas, a przy tym nie wyglądały jak ofiary katastrofy naturalnej?

Wygnieciona sukienka, przybrudzony kołnierzyk, zdarte kolano - to przedmioty, które dotykają każdych rodziców. Kupimy nowe ubrania, cerujemy dziury, nosimy przy sobie nawilżane chusteczki i torebki, w których najwięcej miejsca zajmują spinki do włosów dla niemowlęta, chusteczki higieniczne, szczotki a inne narzędzia pierwszej potrzeby. Ubrania na zmianę, ukryte w kolejnej torbie, to podejścia nie ale dla zdesperowanych. Projekt to ale nie tylko wtedy spodenki, sukienka czy rajstopy. Włosy bardzo często stawiają pierwsze skrzypce.

Jak łatwo o zburzenie misternie splecionej gumkami fryzury - wie każda mama. Jak że doprowadzić włosy swojej dziewczynki do poziomu prezentującego estetykę sprzed wyjścia z domu - wie każdy rodzic. Bez fachowych sprzętów się nie obędzie. Zwykłe gumki często zabierają się z włosów. Warkocze, skrzętnie zaplatane ponownie w kącie piaskownicy, układają się w pięć minut. Każdą fryzurę trzeba wspomóc, a poza gumkami, grzebieniami, opaskami i szczyptą szczęścia, jednak warto być przy sobie spinki. Ważne jest, by spinki były mocne, a również zrobione z solidnych produktów. Twardy sztywny, kłujący w górę plastik nie tylko szybko zbuduje w piaskownicy, ale sprawi, że niemowląt nie dopuszczą żadnego z rodziców do indywidualnych włosów przez najbliższe dwadzieścia lat. Wygodna, delikatna spinka, przystosowana kształtem do głowy pociechy, może przynajmniej wesprzeć w wszelkim stopniu utrzymać ten fakt prezencji.

Jeśli fryzura jest przekonana, torba spakowana, dziecko uśmiechnięte, i rodzic uzbrojony w odpowiednie pokłady cierpliwości i siły - można wyruszać. Zależnie od tego, dokąd wyprawa się kieruje, dobrze dostosować fryzurę. Jeśli dziś zamierzamy akurat wysłać dziecko na całodzienny pobyt w przedszkolu, warto zadbać o: - stabilność, - wygodę, - wygląd. Dobrze też wziąć pod opiekę: - szarpanie, - bieganie, - upadanie, - pogubienie elementów.

A po powrocie można pociechę uczesać z inna.