Praca na okres przedswiateczny

Z czym zbliżają się święta? Na że z rodzinną atmosferą, choinką, być prawdopodobnie śniegiem. Dla niektórych świąteczny czas odnosi się prosto z ogromem pracy. A dla większości dzieci i młodzieży będą one utożsamiane jedynie z prezentami. Już bardzo przed świętami małe dzieci piszą (czasem z usługą dziadków czy rodziców) listy do Wielkiego Mikołaja, a nastolatkowie mimochodem wspominają, co wymagali w tym roku dostać pod choinkę.

Bez wątpienia, czasy się zmieniły. Teraz nie nowa zabawka czy piękna czapka uszczęśliwią swoją pociechę, a nowe telefony, komputery i tablety. Nie ujmuje nic złego w kupowaniu dziecku nowoczesnego urządzenia elektronicznego, oczywiście skoro jest uzyskiwany w kierunkach naukowych, a dopiero później dla przyjemności i zadowolenia potrzeby rozrywki. Problem zawsze pojawia się, jak nasza towarzyska do ostatniej pory pociecha nie widzi świata poza swoim nowym tabletem, zaniedbuje naukę i kontakty z rówieśnikami zastępują im dane wysłane za pośrednictwem aplikacji mobilnych. W takich sprawach bardzo szczególnie w głowach rodziców pojawia się pytanie: jak odebrać dziecku tablet?

Istnieje przysłowie „kto daje i zdobywa, tenże się w piekle poniewiera”. Nie umiem lub toż prawda, nie zmienia to zawsze faktu, że jeśli już sami kupiliśmy dziecku takie urządzenie, nie powinniśmy mu go później bezpowrotnie zabierać. Z nowej jednak strony, myśląc o konsekwencjach i ewentualnym uzależnieniu od technologii, w które potrafi spotkać swoje dziecko, powinniśmy zamknąć je w ścisłym kloszu z dala od nowego świata, co jest oczywiście nie tylko niemożliwe, a również niedorzeczne. Jak zatem przywrócić do bycia naszą pogrążającą się w świecie multimediów latorośl?
Skutecznym lekarstwem będzie zastanowienie się już w terminie kupna, jaki styl tabletu będzie dla własnego dziecka najzdrowszy i najwygodniejszy, aby później nie trzeba było się borykać z punktem, jak odebrać dziecku tablet, lub zredukować do niego dostęp. Jeśli nasze dziecko istnieje w wieku przedszkolnym czyli we wczesnych klasach podstawówki, tak będzie ulokować w tablet edukacyjny, który będzie w stopniu nawet przez zabawę rozwijać umiejętności swego dziecka.

Nie uczestniczy także zapominać o tym, że aby zapewnić łączność standardowego tabletu z siecią w jakimkolwiek pomieszczeniu, należy wykupić miesięczny abonament na mobilne usługi internetu. Z obecnego powodu, o ile nie wykupimy pakietu internetowego, swoje dziecko będzie mogło używać urządzenia dopiero w mieszkaniu, gdzie będzie brało określony dostęp do niezabezpieczonego hasłem Wi-Fi. Czyli, innymi słowy, praktycznie jedynie w lokalu. Być potrafi nie ułatwi zatem w ogromnym stopniu w późniejszej walce z uzależnieniem, ale na może bardzo ograniczy miejsca, w których ozdoba będzie mogła z tabletu korzystać.

Tak, wiem… Tekst pojawił się za późno, tablety kupione, a osobę dziecka obejrzymy tylko, jeśli wydrukujemy jego usunięcie i nakleimy na tylną obudowę tabletu. Możemy więc zaryzykować ze tradycyjnym rodzicielskim systemem oraz dać dziecku karę na urządzenie. Pewnie nie ma pewności, że da to ważne skutki, jednak na pewno dostarczy nam chwilowy spokój ducha i prawdopodobieństwo poprawienia ocen, bo z nudów, jak jedni tak właściwie wiemy, można stworzyć wszystko. Nawet rozpocząć się uczyć.