Pn oswietlenie awaryjne

http://www.comarch-polkas.pl/jak-dzialamy/

Systemy oświetlenia awaryjnego stanowią dużo kluczową działalność w sektorze. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny posiadające dostępne części ruchome, w sukcesie nagłego braku oświetlenia mogą oni stać trwale okaleczeni, a nawet może zostać zagrożone ich trwanie. W okresie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do wielkich obrotów zachowają się tylko po paru chwilach od przerwania wpływu prądu.

Nawet w obecnych instytucjach, gdzie wdrożono systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zachowanie niemal nie nie jest szybkie. Aby uniknąć takim zdarzeniom należy stosować systemy oświetlenia awaryjnego. Wyróżniają się one na różne rodzaje, ale zadaniem każdego spośród nich stanowi utrzymanie oświetlenia pomieszczeń przez pewien godzina po zaniku zasilania. Dzięki temu pracownicy mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, natomiast w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym systemem oświetlenia awaryjnego, stosownego nie chociaż w przemyśle lecz też w lokalach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w terminie normalnej pracy instalacji. W sezonie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na szybkość z akumulatora. Do punktu wyczerpania się baterii światło pozostaje włączone. System opraw ma nie pewne wady, którymi jest stosowanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, a czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Nowy system możliwy do używania w sektorze liczy na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie zostają zainstalowane duże akumulatory i układy sterujące. Można jeszcze użyć generatora, dzięki czemu nie tylko oświetlenie awaryjne będzie potrafiło pracować wiele godzin, ale działalność będzie silna też oddać do innych urządzeń, na wzór komputerów czy niektórych maszyn.