Pakowanie prozniowe chleba

Produkty spożywcze coraz częściej przechowywane są w specjalnych warunkach, aby przedłużyć okres ich gromadzenia oraz jednocześnie zmniejszyć ryzyko zepsucia przy kontakcie z powietrzem czy z różnymi materiałami. Obecnie pakowanie próżniowe żywności spotyka się nie chociaż w magazynach, lecz także w momentach gastronomicznych albo w domowych mieszkaniach. Pakowanie próżniowe kupi na przechowywanie żywności w codziennych warunkach nawet przez wiele miesięcy.

Na czym liczy pakowanie próżniowe żywności? Do tego projektu uzyskuje się specjalne rodzaje woreczków foliowych lub plastikowych pojemników, w których składane są produkty żywnościowe. Następnie mając ze specjalnych urządzeń z pojemnika czy worka odciągane jest powietrze, a plastikowy pojemnik lub worek jest bardzo, szczelnie zamykany (foliowy worek jest więcej zgrzewany). W warunkach domowych z pojemników próżniowych odsysane jest powietrze za pomocą specjalne ręcznej pompki.

Co zwraca próżniowe pakowanie żywności? Na pewno wydłuża czas przechowywania różnych produktów żywnościowych. W zamrażarkach zamknięte próżniowo mięso może być noszone przez 26 miesięcy, znacząco wydłuża się także okres przechowywania mięsa w lodówce lub produktów sypkich, umieszczanych w temperaturze pokojowej. Próżniowe pojemniki zabezpieczają żywność przed działaniem powietrza, lecz też grzybów czy drobnoustrojów, które często powodują psucie żywności. Zamknięte próżniowo produkty zachowują wszystkie walory smakowe i zapachowe, jednocześnie również zachowując swoją strukturę.

W pomieszczeniach prywatnych używa się także specjalne próżniowo zamykane słoiki do przechowywania produktów oraz specjalne korki do zamykania próżniowo butelek. Dzięki korkom po otwarciu wino prawdopodobnie być składowane nie przez 2 dni, a przez 20 - 25 dni. Korek zabezpiecza wino przed oksydacją, a toż wino zachowuje wszystkie walory smakowe i zapachowe.

Oprócz żywności w pojemnikach próżniowych prawdopodobnie istnieć także przechowywana odzież, która wykorzystuje mniej miejsca dzięki wykorzystaniu próżni do pakowania.