Obowiazek kasy fiskalnej w handlu

Razem z ustawą o podatku VAT obowiązek posiadania kasy fiskalnej jest jakikolwiek przedsiębiorca, który prowadzi usługi lub robi sprzedaży na myśl osób finansowych i rolników pokrywających się na bazie ryczałtu. Do tyłu 2016 roku podatnicy mogą jeszcze czerpać z pewnych przywilejów podatkowych, bez konieczności nabywania kas fiskalnych.

Gdy nie ma obowiązku posiadania kasy. Samym z przepisów, który działa do kraju 2016 roku, jest przepis wspominający o tym, że przedsiębiorca, którego roczne zakupy w dawnym roku rozliczeniowym nie przekroczyły 20 tysięcy złotych netto, nie ma celu rejestrowania sprzedaży poprzez wystawianie paragonów fiskalnych. W wypadku firm, które podjęły praktyka w terminie trwania roku rozliczeniowego, limit 20 tysięcy złotych należy przeliczyć proporcjonalnie do wielkości miesięcy prowadzenia praktyk w konkretnym roku.

Kasa fiskalna - kiedy rozpocząć rejestrację sprzedaży. W latach 2015 - 2016 w zestawu przedsiębiorstw, które potrzebują płacić paragony, pojawili się kolejni przedsiębiorcy, m.in. warsztaty samochodowe, specjalisty a lekarze stomatolodzy, fryzjerzy i gabinety kosmetyczne, prawnicy lub firmy gastronomiczne, które nie zaczynają naszych usług w samolotach. Za wyjątkiem usług gastronomicznych pozostali przedsiębiorcy mają obowiązek rozliczania sprzedaży przez kasy finansowe w systemie natychmiastowym, natomiast przedsiębiorstwa, których dotyczy limit 20 tysięcy złotych obrotu, mogą kupić kasę finansową w toku 2 miesięcy po przejściu tego zakresu. Ten jeden obowiązek w 2016 roku dotyczy także przedsiębiorców, którzy sprzedają bilety na kursy pasażerskie z możliwością spłacenia ich w obcy środek niż gotówką oraz przedsiębiorców, którzy liczyli się na zasadzie faktur za wykonane usługi na sprawa osób fizycznych, przy czym rocznie nie wystawili dużo niż 50 faktur dla maksymalnie 20 usługobiorców.

Niezależnie od wysokości obrotów ustawodawca stworzył także katalog produktów, których sprzedaż tak musi być dokumentowane paragonem z kasy. Do wspomnianych produktów należy: sprzedaż gazu płynnego, części do silników a indywidualnych silników, przyczep i naczep, aparatu fotograficznego, wyrobów z metali szlachetnych, perfum, napojów alkoholowych oraz wyrobów tytoniowych.