Komunikacja dachowa

Kontakty międzynarodowe są niezwykle średnie w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w częściach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, i nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po paru dniach, natomiast nie po paru miesiącach, jak to bywało wcześniej. Jednak można też do kogoś zadzwonić i związać się bezpośrednio. Drogę na dodatkowy kraniec świata nie ma już lat, ale wystarczy jedynie parę godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wyciągnięcie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się dużo innych propozycji współpracy. Wyjazdy zagraniczne broniły się bliższe oraz dostępniejsze, oraz co za tym idzie - także znacznie częstsze. Obecnie bez kłopotu można zdobyć się na kolejny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie inna tradycja także własne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot a mocna wylądować w Azji, w Afryce czy na egzotycznej wyspie. Obraca się także sytuacja polityczna na świecie. Po utworzeniu strefy Schengen zniesiono większość ścian w Grup Europejskiej a każdy jej człowiek może swobodnie podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, jaka pragnie uzyskać nowe rynki zagraniczne, wiele weźmie na przyjęciu odpowiedniego pośrednika, który dobrze przedstawi proponowaną ofertę. Szczególnie efektywne są w współczesnym sukcesu tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może podbić rynki międzynarodowe, bezpośrednio dołączając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu motoryzacyjnego w polskiej fabryce przebiegnie znacznie dobrze w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie potrafiły się odbywać i spotkania polityczne na etapie międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To nieocenione w odpowiednich negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zdecydować na szczęściu transakcji.