Gastronomia e afins

Płytki bezpieczeństwa są określane także mianem głowicy bezpieczeństwa lub membrany. Sposób zastosowania stanowi reakcja na badanie, co zatem stanowi ograniczona bezpieczeństwa.

Zadaniem płytek bezpieczeństwa jest przesunięcie we należyte miejsce za wielkiego ciśnienia, które występuje na skutek awarii. Urządzenia potrafią być kojarzone w drugich sposobach. Różnią się między sobą w współzależności od typie instalacji oraz medium. Mogą mieć różnorakie kształty, różne typy rozwiązań technologicznych, jakie zastosowano na etapie realizacji. Mogą być więcej zrobione z własnych materiałów.

Zasada działania płytek bezpieczeństwa ( ang. bursting discs ) polega na tym, że medium robocze zostaje błyskawicznie odprowadzone z zabezpieczonego urządzenia poprzez pusty przekrój, który stał wytworzony w sukcesie rozerwania wymiennej płytki.

Płytki bezpieczeństwa mogą stanowić indywidualnie dopasowane do gustu instalacji czy dania. Produkowane są zgodnie z wymogami klienta. Zdecydowanie najogromniejszą popularnością cieszą się płytki, które są fabryczne napięcie. Kiedy ciśnienie np. w zbiorniku osiągnie zagrażającą wysokość nastąpi rozerwanie płytki. Dzięki temu ryzyko awarii staje się znacznie mniejsze.

W sprzedaży proste są płytki nacinane laserowo, przy zastosowaniu technologii Gi laserowej.

Niezwykle ciekawe jest wykorzystanie płytek bezpieczeństwa w zestawieniu z zaworami bezpieczeństwa. W takim systemie płytka stanowi dla zaworu ochronę przed korozją, zabrudzeniem lub zniszczeniem, które zapadają w rezultacie działania czynników atmosferycznych.

Wszystkie łatwy i zawory muszą spełniać surowe normy bezpieczeństwa, jakie są podyktowane przepisami prawa.