Eksplozje demograficzne

Bezrobotni, zarejestrowani w tytułach pracy mogą stanowić na 40 tys. zł dotacji, jeśli zdecydują się na wstęp działalności gospodarczej. Procedura nie jest za skomplikowana, a wysokość dofinansowania zachęca do przyjęcia ryzyka.

Jednak, aby rozpoczęta działalność przyniosła wymarzony efekt należy dużo się przygotować. Wybierając branżę, sporządzając biznesplan należy uwzględnić wszystkie obciążenia publicznoprawne jakie trzeba będzie odpowiadać oraz dodatkowe obostrzenia płynące z ustaw podatkowych.

Dokonując rejestracji należy dokładnie określić rodzaj działalności gospodarczej jaka będzie prowadzona, formę opodatkowania oraz zapisać się do ZUS. Mając prawa do płacenia składek na preferencyjnych warunkach w tekstu ZUA należy wpisać symbol 05700. Niższe raty na ZUS można opłacać przez 24 miesiące.

Rodzaj prac gospodarczej, wykonywanej na praca osób fizycznych określi termin instalacji kasy fiskalnej. W poszczególnych przypadkach kasę należy zainstalować przed dokonaniem pierwszej sprzedaży, w przyszłych w stałym terminie, natomiast w różnych przypadkach po spełnieniu określonego obrotu. A już wcześniej trzeba rozglądnąć się za dobrym urządzeniem. Kraków kasy fiskalne oferuje szeroki wachlarz modeli urządzeń fiskalnych, odpowiednio dopasowanych do wybranych branż.

Rejestracja kasy fiskalnej przebiega dwuetapowo. Najpierw należy poinformować właściwy urząd skarbowy o zamiarze instalacji fiskalnej – czas tenże nie jest uzależniony, tak dlatego zawiadomienie można wrzucić w tytule nawet dzień przed instalacją. Wtedy w przeciągu 7 dniu po instalacji, należy poinformować urząd, że kasa została zainstalowana. Jeżeli kasę fiskalną zainstalowano w obowiązującym terminie, złożono odpowiednie dokumenty do urzędu można się starać o zwrot poniesionego nakładzie na zakup, w wysokości 700 zł, nie więcej jednak niż 90% wartości kasy.

Następna ważna decyzja dotyczy podatku VAT. W poszczególnych wypadkach warto zarejestrować się jako podatnik VAT, czasami konieczna jest zwłoka przynajmniej do momentu przekroczenia określonych obrotów – tj. 150.000 zł. W poszczególnych branżach, np. handel paliwami lub metalami dobrymi nie ma granicy z skorzystania ze zdjęcia, wtedy z dniem rejestracji działalności gospodarczej należy zapisać się na papieru VAT-R.