Choinka z lat 80

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie ulega więc kwestie. Wszyscy albo przed świętami, lub w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej i ciastka również różnego sposobu słodycze, które później najmłodsi z chęcią podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, jaka istnieje historia choinki i dlaczego istnieje naprawdę obowiązująca w świątecznej tradycji?

http://erp.polkas.pl/comarch-erp-optima/kadry-i-place-plus/Comarch ERP Optima Płace i Kadry Plus | Systemy ERP | POLKAS

Jest dużo teorii, które odpowiadają o tym, skąd przyjęła się tradycja świątecznego drzewka. Odpowiadam one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne iż to symbolika rajskiego drewna w Edenie. A w mało bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w stopniu przedświątecznym był Martin Luther, właśnie zwracając się do nauki, iż przystrajanie drzewka w jasne ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne skupienie się mężczyznę z Bogiem. Sposób ten łatwo rozpowszechnił się na cały świat. Można zatem powiedzieć, że aktualnie nie tylko w Polsce, ale również oraz wyjątkowych krajach Europy i w Ameryce na ogromna przystraja się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już z dawnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki dokumentu i jabłka, ubierając choinki w kolorowe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą wyłącznie na powierzchni ostatnich 30 lat można określić dużą kolej w modzie choinkowej. Tak to, dawniej bardzo często spotykanym wydarzeniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem często były bezpośrednio wykonane wiązane ze sobą obręcze z kolorowego papieru, natomiast oświetlenie były świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy można się łatwo domyślić, nie trudno było więc o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby istniały w decydującej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, i jak dodatek miały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne czy złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, które liczyły być łączone ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość kształtów i kolorów świątecznych ozdób jest ciężka do opisania, choć w decydującej mierze dominują odcienie złota, czerwieni i zieleni, które są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak samo gdy typy, była zmian w dziedzinie trendów zajmujących jej przystrajania. Przecież nie zmieniło się to, iż od czasu ubrania pierwszej w akcji choinki przez Luthera, zwyczaj tenże niezwykle głęboko zakorzenił się w kulturze świątecznej i trzymajmy szansę, że nieprędko przeminie.