Choinka chilijska

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie ulega toż kwestii. Wszyscy albo przed świętami, albo w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej również ciastka także zagranicznego typu słodycze, które później najmłodsi z pasją podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, która jest sprawa choinki i czemu istnieje rzeczywiście obowiązująca w świątecznej tradycji?

Istnieje wiele teorii, które opowiadają o tym, skąd zachowała się tradycja świątecznego drzewka. Występuję one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne że to symbolika rajskiego drzewa w Edenie. Zaś w mało bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w stanie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie sprowadzając się do teorii, iż przystrajanie drzewka w papierowe ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne połączenie się pracownika z Bogiem. System ten łatwo rozpowszechnił się na wszystek świat. Można to powiedzieć, że aktualnie nie tylko w Polsce, ale i również kolejnych krajach Europy natomiast w Ameryce na ogromna ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już od tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki papieru i jabłka, ubierając choinki w kolorowe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą tylko na odległości ostatnich 30 lat można zauważyć sporą zmianę w modzie choinkowej. Tak dlatego, dawniej bardzo często spotykanym działaniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem przeważnie były bezpośrednio wykonane łączone ze sobą obręcze z kolorowego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy można się łatwo domyślić, nie niestety było wówczas o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby stanowiły w centralnej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, a jako dodatek miały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne lub złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, jakie tworzyły być łączone ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość wyglądów i kolorów świątecznych ozdób jest niełatwa do określenia, jednakże w pierwszej mierze dominują odcienie złota, czerwieni i młodzi, jakie są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak samo gdy mężczyźni, była kolei w grupie trendów zajmujących jej przystrajania. Chociaż nie poprawiłoby się to, że od momentu ubrania ważnej w przeszłości choinki przez Luthera, sposób ten szczególnie mocno zakorzenił się w kulturze świątecznej a trzymajmy nadzieję, że nieprędko przeminie.