Bezplodnosc i co dalej

Chęć założenia rodziny często stosuje się nie jedynie z podjęciem decyzji o małżeństwie, a oraz z myślą posiadania dzieci, czyli powiększenia rodziny. Niestety, w wielu przykładach z drugich przyczyn ukazuje się to trudne i należy rozpocząć leczenie lub zdecydować się na sztuczne zapłodnienie.

Przyczyn wybierania przez pary metody in vitro jest właściwie wiele. Widać więc być np. niedrożność jajowodów, kłopoty z wywołaniem owulacji u kobiety albo stosunkowo niskie parametry męskiego nasienia. Czasem te, mimo wielu badań, prezentuje się, że specjalisty nie są w kształcie wskazać przyczyny niepłodności plus tym jedynym zastosować odpowiednich form jej pomagania. Kiedy różne formy zapłodnienia zawiodą, pary kwalifikują się często na zapłodnienie sztuczne, czyli takie, które realizuje się poza układem rozrodczym kobiety. Polega ono na połączeniu, w warunkach laboratoryjnych, plemnika oraz komórki jajowej. Spośród obecnego gatunku rozwiązania często więc korzystają pary heteroseksualne, którym, mimo wielu starań, nie udało się doprowadzić do normalnego zapłodnienia. Technika ta zajmuje nadal wiele kontrowersji, a dla wielu par pragnących mieć potomstwo jest miłym wyjściem.

Warto również wspomnieć, że zarządzając się na taką formę należy zdecydować albo będziemy brać z nasienia swojego partnera czy nasienia dawcy. Często stan zdrowia partnera wybiera tę liczbę możliwość. Pierwsza wizyta u specjalisty uzależniona jest ze specjalną ankietą medyczną, na jej pytania odpowiadają oboje partnerzy. Jeżeli leczenie przeprowadzało się wcześniej, należy również dać ze sobą całą dokumentację medyczną. Lekarz zazwyczaj bada kobietę dzięki USG, a też zleca jej szereg innych badań. Natomiast mężczyzna pragnie być zbadane nasienie, poza tym sprawia skierowanie do nowego specjalisty np. urologa. Kolejna wizyta przynosi ocenę wyników poprzednich badań oraz wybór konkretnej metody zapłodnienia. Często oddają się potrzebne również inne dodatkowe badania, jak np. wirusologiczne, którym ludzie zostają oboje partnerzy. Następnie wykonywa się przygotowanie do zapłodnienia, czyli stymulacja hormonalna kobiety. Następny etap to uzyskanie zarówno nasienia mężczyzny, kiedy i komórek jajowych kobiety. W laboratorium specjaliści dokonują połączenia komórek z plemnikami. Dzięki temu pochodzą zarodki, które później za pomocą odpowiedniego cewnika rozpoczyna się do grona kobiety. Po około dwóch tygodniach należy zgłosić się na pytanie.